İçeriğe atla
Yarış Radarı

Dünya Koşuyor, Radarın Açık Olsun

Dil / Language / Язык: Türkçe

Tahtalı Run to SkyKemer, Antalya🇹🇷

Tahtalı Run to Sky
Temsili görsel · Markus Spiske / Unsplash

Tahtalı Run to Sky 2027 Hakkında

Tahtalı Run to Sky 2027, 8 Mayıs 2027 Cumartesi - 9 Mayıs 2027 Pazar tarihleri arasında Kemer, Antalya şehrinde düzenlenecek bir patika koşusu yarışı.

Kayıtlar resmi site üzerinden alınıyor; son kayıt tarihi duyurulmadı. Bu sayfadaki tarih, kayıt ve ücret bilgileri her sabah federasyon, kronometraj ve organizatör siteleri taranarak güncelleniyor; kayıt her zaman yarışın resmi sitesinde yapılıyor.

Tahtalı Run to Sky 2027 41K Phaselis Run parkuru için haftada 30 km koşan biri hazırlığa 16 hafta, yaklaşık 3,5 ay ayırmalı; en geç 16 Ocak 2027 Cumartesi günü başlamalı.

Antalya'nın Kemer ilçesinde, Olympos teleferiğinin zirve istasyonunda biten dağ koşusu. 27,6 kilometrelik parkur Çıralı'dan başlıyor, Ulupınar ve Beycik kontrol noktalarından geçerek 2.666 metrelik toplam tırmanışla zirveye çıkıyor. 41,4 kilometrelik Phaselis rotası daha uzun ama 1.210 metrelik tırmanışıyla daha ılımlı bir profil sunuyor, 12 kilometrelik Kemerun ise kısa mesafe olarak koşuluyor.

Parkurlar

ParkurMesafeYükseklik kazanımıÜcretParkur dosyası
41K Phaselis Run41 km1212 m D+2.250 ₺
27K Run to Sky27 km2666 m D+2.750 ₺GPX
12K KemeRun12 km373 m D+1.800 ₺GPX

Ücretlere kayıt sırasında federasyon ücreti eklenir.

3 parkur var: 41K Phaselis Run (1212 m D+); 27K Run to Sky (2666 m D+); 12K KemeRun (373 m D+).

Parkur Haritası ve Yükseklik Profili

Tahtalı Run to Sky 27K Run to Sky parkur haritası ve yükseklik profili, kontrol noktaları işaretli
27K Run to Sky parkuru
Tahtalı Run to Sky 12K KemeRun parkur haritası ve yükseklik profili, kontrol noktaları işaretli
12K KemeRun parkuru

Bu Bölgede Hava Genelde Nasıl?

  • Son 5 yılın aynı haftasında bu bölgede tipik olarak 18°C ile 24°C arası görüldü; en sıcak gün 28°C, en soğuk gece 14°C.
  • Ölçülen günlerin %14 kadarında yağış vardı. Gerçek yarış günü tahmini yaklaşık iki hafta kala burada görünür.
  • Aynı dönemde günlük en yüksek rüzgar tipik olarak 17 km/sa (hafif esinti), örneklemdeki en yüksek değer 30 km/sa.
  • Gün doğumu 05:57, gün batımı 19:51.

Yarışa iki haftadan fazla var; bu değerler son yılların aynı haftasındaki ölçümlerin ortalaması, tahmin değil. Gerçek tahmin yaklaşınca burada görünür.

Teknik Toplantı

27K Run to Sky parkuru28 km · 2984 m tırmanış · %68 yokuş
  • Dik tırmanış (%10+)
  • Tırmanış (%3-10)
  • Düz
  • Dik iniş (%12+)

Yayımlanan GPX ölçümünde 28 km'de 2984 m tırmanış var, kilometre başına 108 m. Parkur 3 m ile 2321 m rakım arasında geçiyor. Toplam tırmanışın %30 kadarı ilk yarıda; efor dağılımını buna göre kur.

İlk 2.2 km düze yakın. Yarış temposuna kademeli gir; bu bölümdeki rahatlığa bakıp parkurun geri kalanı için erken karar verme.

Parkurun ana çıkışı 2. km ile 27. km arasında: 25 km'de net 2315 m, ortalama %9, yaklaşık 250 m'lik en dik bölümün ortalama eğimi GPX ölçümüne göre %35, toplam 2958 m çıkıp arada 643 m geri iniyor. Tepesi 2319 m. En yüklü kilometreler: 23. km 242 m, 24. km 212 m, 22. km 205 m, 17. km 184 m. Eğim koşu formunu bozuyorsa tempolu yürüyüşe erken geç. Adımını kısa tut, eforunu kontrol et ve düzleşen bölümde yeniden koş.

Parkurun en uzun inişi 6. km'de başlıyor ve 7. km'ye kadar 188 m aşağı iniyor, ortalama %15, yaklaşık 250 m'lik en dik bölümün ortalama eğimi %22. Uzunluğu nedeniyle ön bacakları yorabilir; ilk bölümde kontrollü kal, zemin ve görüş izin verdikçe ritmini artır.

Son 3.3 km tırmanışla bitiyor, 498 m yukarı. Koşu formun bozulursa tempolu yürüyüşe geç; gücünü yükselişin tamamına böl.

  • Organizatör parkuru 27 km ilan ediyor; yayımlanan GPX ölçümü 27.5 km. Organizatör 2666 m tırmanış ilan ediyor; yayımlanan GPX ölçümü 2984 m. Teknik parkur yorumları yayımlanan GPX ölçümünü kullanıyor.
  • Bu parkur 2321 m'ye çıkıyor. Yüksek nokta koordinatında aynı hafta geçmiş yıllarda tipik sıcaklık 1°C ile 13°C arasındaydı. Günlük en yüksek rüzgar tipik olarak 9 km/sa, örneklemde en fazla 15 km/sa. Bu bilgi iklim geçmişidir, yarış günü tahmini değildir; yarış haftası benzer görünürse rüzgarlığını çantanın dibine koyma.
  • Baton mutlaka getir. Kilometre başına 108 m tırmanış var ve %5 üstü ortalamayla süren en uzun çıkış 25 km; uzun çıkışlarda yükü bacaklarınla kolların arasında paylaştırmana yardımcı olur. Yarıştan önce batonla antrenman yapmış ol.
  • Tırmanışın büyük kısmı ikinci yarıda. İlk yarıda rahat hissetsen bile hedef eforunu aşma; belirleyici çıkışlar daha sonra geliyor.
  • Parkurun zirvesi 2321 m. Deniz seviyesinden geliyorsan ilk bölümde nefesini ve nabzını kontrol et; alıştığın tempoyu zorlamak yerine eforuna göre hızını ayarla.
  • Rakım tek zirveden ibaret değil: parkurun yaklaşık 3.6 km'si 1800 m üzerinde ilerliyor. En uzun kesintisiz yüksek bölüm 3.6 km ve yüksek bölge kabaca 24-28. km aralığında.
  • Noktadan noktaya parkur: finiş, start'a kuş uçuşu 14.7 km uzakta. Dönüş servisini ve kıyafet çantanı yarıştan önce çöz.

Parkur profili yorumları GPX eğim verisinden üretilir; zemin, kurallar, kontrol noktaları ve hava bilgileri yalnızca ayrıca belirtilen kaynaklar varsa eklenir.

12K KemeRun parkuru12 km · 373 m tırmanış
  • Parkur start alanına 2 kez uğruyor ama halkalar birbirinden farklı. Start alanına yeniden gelmeyi finiş gibi düşünme; sonraki bölümde yeni bir zemin başlayacak.

Organizatörün GPX dosyasında yükseklik verisi olmadığı için bu parkurda eğim profili ve kilometre analizi gösterilemiyor; tırmanış rakamı organizatörün ilan ettiği değer.

2023 Sonuçları

  • 2023 yılında 3 parkurda 398 kişi yarışı tamamladı.
  • 65 km parkurunu 44 kişi başladı, 34 kişi bitirdi, bırakma oranı %23, kazanan 9:04:03, medyan 11:58:00, bitirenlerin onda dokuzu 14:16:00 altında kaldı.
  • 27 km parkurunu 235 kişi başladı, 214 kişi bitirdi, bırakma oranı %9, kazanan 3:25:39, medyan 6:05:03, bitirenlerin onda dokuzu 7:33:00 altında kaldı.
  • 27 km parkurunda en çok bırakılan nokta ULUPINAR (9,6. km), burada 13 kişi yarışı bitirmedi.
  • 12 km parkurunu 164 kişi başladı, 150 kişi bitirdi, bırakma oranı %9, kazanan 58:34, medyan 1:53:22, bitirenlerin onda dokuzu 2:23:57 altında kaldı.
ParkurBitiren / başlayanBırakmaKazananMedyan
65 kmBERG SKY RACE (65K)34 / 44%239:04:0311:58:00
27 kmTAHTALI RUN TO SKY (27K)214 / 235%93:25:396:05:03
12 kmKEMERUN (12K)150 / 164%958:341:53:22

Sayılar resmi kronometraj kayıtlarından derlendi, kaynağa git

Bu Yarış İçin Hesaplayıcılar

Veri kaynakları: PassTiming Yarışma Takvimi, resmi site (tahtaliruntosky.com) · Son kontrol:

Bu yarışın organizatörü müsünüz? Bilgileri düzeltmek ve eksikleri tamamlamak için organizatör sayfamıza bakın

Hazırlık Yarışı

Bu yarıştan önceki haftalarda, taperdan önce koşabileceğin hazırlık (tune-up) yarışları.

Benzer Yarışlar

Sık Sorulan Sorular

(24)
Tahtalı Run to Sky nedir?

Antalya'nın Kemer ilçesinde, Olympos teleferiğinin zirve istasyonunda biten dağ koşusu. 27,6 kilometrelik parkur Çıralı'dan başlıyor, Ulupınar ve Beycik kontrol noktalarından geçerek 2.666 metrelik toplam tırmanışla zirveye çıkıyor. 41,4 kilometrelik Phaselis rotası daha uzun ama 1.210 metrelik tırmanışıyla daha ılımlı bir profil sunuyor, 12 kilometrelik Kemerun ise kısa mesafe olarak koşuluyor.

Tahtalı Run to Sky 2027 ne zaman?

Tahtalı Run to Sky, 8 Mayıs 2027 Cumartesi - 9 Mayıs 2027 Pazar tarihinde düzenleniyor.

Tahtalı Run to Sky nerede yapılıyor?

Tahtalı Run to Sky, Kemer, Antalya lokasyonunda düzenleniyor.

Tahtalı Run to Sky 2027 parkurları ve mesafeleri neler?

Tahtalı Run to Sky 3 parkur sunuyor: 41K Phaselis Run (41 km, 1212 m D+); 27K Run to Sky (27 km, 2666 m D+); 12K KemeRun (12 km, 373 m D+).

Tahtalı Run to Sky 2027 ne kadar zor?

Zorluğun ölçüsü km-effort: mesafe + tırmanış / 100. 27K Run to Sky parkuru 27 km ve 2666 m tırmanışla 54 km-effort eder, ITRA ölçeğinde S kategorisine girer. Tüm parkurlar: 41K Phaselis Run 53 km-effort (S), 27K Run to Sky 54 km-effort (S), 12K KemeRun 16 km-effort (XXS).

Tahtalı Run to Sky resmi sitesi hangisi?

Yarışın resmi sitesi: https://www.tahtaliruntosky.com/tr

Tahtalı Run to Sky 2027 parkuru tek halka mı, gidiş dönüş mü?

27K Run to Sky parkuru noktadan noktaya, finiş start'a 14.7 km uzakta; GPX dosyasından ölçülen uzunluk 27.5 km. 12K KemeRun parkuru aynı start alanından çıkan 2 ayrı halka; GPX dosyasından ölçülen uzunluk 11.7 km.

Tahtalı Run to Sky 2027 parkurunun en zor tırmanışı nerede?

27K Run to Sky parkurunun en büyük tırmanışı 2. km ile 27. km arasında: 25.4 km'de 2315 m, ortalama %9; yaklaşık 250 m'lik en dik bölümün ortalaması %35. Tepesi 2319 m.

Tahtalı Run to Sky 2027 parkurunun en yüksek noktası kaç metre?

27K Run to Sky parkuru 3 m ile 2321 m rakım arasında geçiyor ve toplam 2984 m tırmanış içeriyor.

Tahtalı Run to Sky 2027 için baton gerekli mi?

27K Run to Sky parkurunda kilometre başına 108 m tırmanış var ve en uzun çıkış 25.4 km sürüyor; baton belirgin fayda sağlar.

Tahtalı Run to Sky 2027 yarışında hava nasıl olur?

Son 5 yılın aynı haftasında bu bölgede tipik olarak 18°C ile 24°C arası ölçüldü; en sıcak gün 28°C, en soğuk gece 14°C oldu ve günlerin %14 kadarında yağış görüldü. Gerçek tahmin yarıştan yaklaşık iki hafta önce netleşir.

Tahtalı Run to Sky 2027 GPX dosyası var mı?

Evet. 27K Run to Sky, 12K KemeRun parkurlarının GPX dosyaları bu sayfadaki parkur bölümünden indirilebilir; rota aynı bölümde. Organizatörün GPX dosyasında yükseklik verisi olmayan parkurda eğim profili gösterilemiyor.

Hangi Tahtalı Run to Sky parkuru bana uygun?

En kısa seçenek 12K KemeRun (12 km, 373 m D+), en uzunu 41K Phaselis Run (41 km, 1212 m D+). Patika deneyimi azsa 12K KemeRun daha güvenli bir başlangıç; 41K Phaselis Run tüm gün sürecek bir efor ve baraj takibi ister.

Tahtalı Run to Sky 2027 parkurunun eğimi nasıl?

27K Run to Sky parkurunda kilometre başına ortalama 108 m tırmanış var; toplamda 2984 m çıkış ve 680 m iniş. En dik kilometrenin ortalaması %26.

Tahtalı Run to Sky 2027 parkuru koşulabilir mi?

Klasik anlamda koşu parkuru değil: kilometre başına 108 m tırmanış uzun yürüyüş blokları gerektiriyor; dik çıkışları yürümek stratejinin parçası.

Tahtalı Run to Sky 2027 parkurunun en dik yeri neresi?

27K Run to Sky parkurunun en dik kilometresi ortalama %26 eğimde ve 2. km ile 27. km arasındaki çıkışın içinde.

Tahtalı Run to Sky 2027 parkurunda kaç tırmanış var?

27K Run to Sky parkurunda 1 belirgin tırmanış var. Tırmanış: 2-27. km (2315 m, ortalama %9).

Tahtalı Run to Sky 2027 parkurunda uzun tırmanış var mı?

Evet. En uzun çıkış 25.4 km: 2. km'de başlıyor, 2315 m kazandırıyor, ortalama %9. Tepesi 2319 m.

Tahtalı Run to Sky 2027 parkurunda inişler nasıl?

Toplam 680 m iniş var. En uzunu 1.3 km: 6. km ile 7. km arasında 188 m aşağı.

Tahtalı Run to Sky 2027 parkurunda düz bölüm var mı?

Kısmen: parkurun yaklaşık %25 kadarı düze yakın, kalanı iniş ve çıkış.

Tahtalı Run to Sky 2027 parkurunun zor bölümü başta mı sonda mı?

Tırmanışın %70 kadarı ikinci yarıda; en zor bölümler yorgun bacakla gelecek.

Tahtalı Run to Sky 2027 yükseklik farkı ne kadar?

27K Run to Sky parkurunda en düşük nokta 3 m, en yüksek nokta 2321 m; fark 2318 m. İki nokta arasında hava belirgin değişir; giyimi katmanlı planlayın.

Tahtalı Run to Sky 2027 zirvesine kaçıncı kilometrede ulaşılıyor?

Parkurun en yüksek noktası 2321 m ve yaklaşık 27. kilometrede geçiliyor.

Tahtalı Run to Sky 2027 için baton zorunlu mu?

Organizatör baton zorunluluğu ilan etmemiş. Profile göre baton belirgin fayda sağlar.